XVIII Niedziela zwykła
2 sierpnia 2020

dodano: 01.08.2020, administrator

Kolekta dzisiejsza na potrzeby Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

1. Serdecznie dziękujemy Paniom: Halinie Wojciech, Marii i Magdalenie Nitka. Bóg zapłać za umycie kościoła, dezynfekcję i kwiaty. W przyszłym tygodniu poprosimy Panie Barbarę Wygrabek, Izabelę Wygrabek oraz Pana Andrzeja Szweda. Bóg zapłać za wszelką posługę wobec naszej wspólnoty

2. Serdecznie zapraszam do lektury Gościa Niedzielnego, a w nim bardzo wiele ciekawych artykułów na bieżące tematy życia religijnego.

3. W tym tygodniu wspominamy w liturgii :
wtorek wspomnienie św.Jana Marii Vianneya prezbitera
w czwartek święto Przemienienia Pańskiego

4. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godzinie 17.45

5.W czwartek modlimy się o powołania do służby Bożej. W piątek o godzinie 9.00 objazd chorych. Zgłaszamy ich w zakrystii lub na probostwie. O godzinie 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu z okazją do spowiedzi świętej.

6. Serdeczne podziękowania Panu Szymonowi Skrzypiec za konserwację oraz ponowne uruchomienie naszego systemu antywłamaniowego. Bóg zapłać za całodniową pracę oraz ofiarowanie elementów nowych naszej instalacji.

7. W imieniu mojej mamy dziękuję za wszelkie przejawy życzliwości okazane w minioną środę z okazji jej urodzin. Za obecność na Mszy świętej, przyjętą Komunię świętą oraz inne przejawy serdeczności.

8. Na prośbę Parafian podaję komunikat, aby osoby które przyjmują Komunię świętą do ust przyjmowały ją po parafianach przyjmujących na rękę. Nie jest to dzielenie wspólnoty lecz troska o bezpieczeństwo.

9. Wszystkim życzę radosnej niedzieli i błogosławionego tygodnia.

INNE:
Parafia pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Grzawie poszukuje organisty.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem telefonu 32/211-63-11.

Zarządzenie Metropolity Katowickiego w aktualnej sytuacji epidemiologicznej z dnia 18 czerwca 2020 roku.
dodano: 18.06.2020, administrator

1. W związku z pojawiającymi się – w szeroko pojętej przestrzeni społeczno-kościelnej – zakażeniami koronawirusem i zachorowaniem na Covid-19, mając na uwadze zdrowie i życie wiernych, których otaczamy duszpasterską troską, oraz duszpasterzy, zwracam się do wszystkich z serdecznym apelem o konsekwentne i wytrwałe stosowanie się do zaleceń sanitarnych. Aktualnie chodzi o zasłanianie ust i nosa. Wskazanie to obowiązuje wszystkich uczestników liturgii z wyjątkiem celebransów. Przypominając zaś Zarządzenie z dnia 28 maja br., nadal zalecam wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę, a celebransom tę formę jej udzielania (p.2), o czym duszpasterze powinni systematycznie informować.

2. W związku z przypadkami zachorowania duchownych na Covid-19 i orzeczeniem wobec nich kwarantanny, zarządzam co następuje:

stwierdzenie zakażenia i orzeczenie kwarantanny wobec duchownego i jego najbliższych współpracowników – podjęte przez kompetentne służby sanitarne (Sanepid) – skutkuje w trybie natychmiastowym poddaniem się wskazaniom służb sanitarnych i koniecznością zgłoszenia tego faktu do dyrektora Wydziału Duszpasterstwa;
w razie nakazu okresowego zamknięcia parafialnego kościoła, wiernym tej parafii udzielam dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. Równocześnie zachęcam, aby w miarę możliwości uczestniczyli we Mszy św.
w kościołach parafii sąsiednich lub przeżywali Mszę św. dzięki transmisjom;
po uzyskaniu zgody Sanepidu na ponowne otwarcie kościoła należy bezzwłocznie udostępnić świątynię wiernym i podjąć sprawowanie sakramentów przez duszpasterzy nie objętych kwarantanną (np. księża z dekanatu).

Bracia i Siostry!

W czasie zmagania się z zagrożeniami związanymi z trwającym stanem epidemicznym, szczególnego znaczenia w relacjach społecznych nabiera zasada solidarności, która konkretyzuje się poprzez budowanie wzajemnych więzi, gesty pomocy, przyjaźni i miłości społecznej. Wyjątkową formą solidarności jest modlitwa, przede wszystkim udział we Mszy świętej.
Wyrażając radość ze zniesienia limitu wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych, serdecznie zachęcam i zapraszam do udziału w Wielkiej Tajemnicy Wiary, która daje życie. Bądźmy wierni niedzielnej Eucharystii i świętowaniu niedzieli jako dnia Boga i człowieka!

Wszystkich serdecznie zachęcam do wytrwałej modlitwy. Wołajmy nieustannie: Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny - zmiłuj się nad nami!

Zgodnie z dotychczasową praktyką Zarządzenie należy umieścić w gablotce i na głównej stronie internetowej parafii.

† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita
Katowicki

Katowice, 18 czerwca 2020 r.
VA I – 53/20