Fumigacja

Planowane inwestycje

Po wymianie kotła na probostwie oraz montażu ogrzewania w naszym kościele planowana jest kolejna inwestycja, a mianowicie konserwacja poddasza naszego zabytkowego kościoła. Inwestycja podzielona będzie na dwa etapy.

Pierwszy etap to zwalczenie szkodników (fumigacja) znajdujących się w drewnie a następnie impregnacja drewna środkami koserwującymi.

Zanim inwestycja dojdzie do skutku potrzebna jest zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz szereg innych projektów i dokumentacji.

Kalendarium:

– 2020’06 – rozpoczęcie gromadzenia dokumentacji.

– 2020 czerwiec/lipiec – wybór wykonawcy

Poniżej zamieszczamy opis jednego ze sposobów zwalczania szkodników w obiektach zabytkowych.

FUMIGACJA (gazowanie) OBIEKTÓW ZABYTKOWYCH

Co to jest fumigacja kościoła?

Fumigacja inaczej gazowanie kościoła to podstawowy sposób na skuteczne zwalczanie szkodników drewna w kościołach i obiektach sakralnych. Przy zastosowaniu tej metody w celu likwidacji szkodników takich jak spuszczel pospolity czy kołatek domowy stosuje się po uprzednim właściwym przygotowaniu kościoła silnie toksyczny gaz fosforowodór PH3. Gaz ten dostępny jest w postaci użytkowej tabletek lub pigułek uwalniających fosfinę w wyniku reakcji chemicznej z fosforku glinu lub fosforku magnezu i z uwagi na silnie toksyczne działanie fosforowodoru zabiegi fumigacji kościołów przeprowadzać mogą jedynie wykwalifikowani specjaliści z wymaganymi uprawnieniami.

Dodatkowo ze względu na dużą kubaturę, specyficzne kształty oraz wewnętrzne powłoki malarskie, szlagmetalu, złocenia, srebrzenia etc. ważne jest, aby zabieg gazowania kościoła był wykonywany przez doświadczonych fachowców mających, ogromne doświadczenie w fumigacji wielu różnorodnych kościołów i obiektów o bardzo dużych kubaturach, gwarantujące nie tylko skuteczne ale i bezpieczne przeprowadzenie zabiegu dla ludzi i obiektu, w tym dla w/w powłok.

Nasze konto
Wszelkie ofiary na ten cel można składać na nasze konto parafialne:
Bank Spółdzielczy w Miedźnej

nr konta:
66 8446 0006 2001 0000 1616 0001

Za każdą ofiarę Bóg zapłać.