Polecane artykuły

Parafia Rzymsko-Katolickia pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Grzawie

przez | 2 lipca 2020

Szczęść Boże! Witamy Was drodzy Internauci na naszej stronie. Nasz Parafia jest jedną z najmniejszych parafii w Archidiecezji Katowickiej, liczy zaledwie 470 parafian. Nasz kościół parafialny jest jednym z najstarszych kościołów drewnianych w archidiecezji i wpisany jest do rejestru zabytków. Na stronie internetowej znajdziecie wszelkie informacje o naszym kościele, jego historii oraz aktualne informacje o… Czytaj dalej »

Print Friendly, PDF & Email

III Niedziela Wielkanocna – 14.04.2024

przez | 13 kwietnia 2024

Jezus żyje. Już Go dalej grób nie kryje.   Wstęp do liturgii Przychodzimy do ołtarza naszego Mistrza i Pana, tak jak uczniowie idący do Emaus; z opuszczonymi głowami i z brakiem perspektyw na przyszłość. Nasze życie wiele razy wydaje nam się, że straciło sens, marzenia rozsypały się jak domek z kart. Przypominamy uczniów, którzy wiedzą,… Czytaj dalej »

Print Friendly, PDF & Email

II Niedziela Wielkanocna – Niedziela Miłosierdzia – 07.04.2024

przez | 6 kwietnia 2024

Bóg bogaty w miłosierdzie. Wstęp do liturgii Miłosierdzie Boże, to miłość, która jest bezinteresowna i żaden człowiek nie potrafi fizycznie, ani matematycznie podać wagi tej miłości. Ona jest niezgłębiona i niepojęta przez żaden ludzki umysł. Gromadząc się dziś przy stole słowa i stole Ciała Chrystusa, chcemy jeszcze bardziej uświadomić sobie prawdę, że Bóg jest miłością.… Czytaj dalej »

Print Friendly, PDF & Email

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – 31.03.2024

przez | 31 marca 2024

Głosić życiem Zmartwychwstałego. Wprowadzenie do liturgii „Oto dzień, który Pan uczynił, radujmy się w nim w weselmy”. Pełni radości i wesela stajemy wokół Chrystusowego ołtarza, by świętować w liturgii Jego chwalebne Zmartwychwstanie. To szczytowy punkt nie tylko dziejów zbawienia człowieka, ale całego wszechświata. Chrystus skruszywszy więzy śmierci jako zwycięzca wyszedł z otchłani. W świętej liturgii… Czytaj dalej »

Print Friendly, PDF & Email

Życzenia na Wielkanoc

przez | 30 marca 2024

Wszystkim Parafianom i Gościom pragnę złożyć najlepsze życzenia. Niech ten wyjątkowy czas, który podczas Świętego Triduum Paschalnego obfitował  w głębokie przeżycia, stale wydaje w Waszej codzienności błogosławione owoce. Chrystus, który został z Nami w czytelnym znaku Eucharystii, daje nam siebie tak jak podczas ofiary na krzyżu. Czyni to z miłości. I to dla nas jest… Czytaj dalej »

Print Friendly, PDF & Email

Życzenia ABP Adriana Galbasa

przez | 30 marca 2024

  ADRIAN JÓZEF GALBAS SAC ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI   ŻYCZENIA NA WIELKANOC 2024 „Zmartwychwstanie Chrystusa przekształca nas z ziemskich chudopachołków w dostojników nieba. Dzięki niewysłowionemu miłosierdziu Tego, który zstąpił w nasze niziny, aby nas podźwignąć w swe wysokie progi. Nie dość, że przyjął naszą naturę, to dzielił z nami dolę nas, grzesznych. W ten sposób… Czytaj dalej »

Print Friendly, PDF & Email

Wielka Sobota – Wigilia Paschalna

przez | 30 marca 2024

To szczególny dzień ciszy całego Kościoła, która ma nas wszystkich skoncentrować na grobie Chrystusa i przygotować na radość Zmartwychwstania. Nawiedzamy w tym dniu Grób Pański i czuwamy na modlitwie przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Nie można tego dnia sprowadzić tylko do wizyty w kościele w celu poświęcenia pokarmów. Niech będzie ona okazją do osobistej… Czytaj dalej »

Print Friendly, PDF & Email

Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej

przez | 29 marca 2024

Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście. Na początku celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą.… Czytaj dalej »

Print Friendly, PDF & Email

Dzień Kapłański – Wielki Czwartek

przez | 28 marca 2024

„Dobrego kapłana poznaje się po tym, jak jest namaszczony jego lud. Namaszczenie olejkiem radości łatwo daje się rozpoznać. Na przykład, kiedy ludzie wychodząc ze mszy, mają oblicze człowieka, który otrzymał dobrą wiadomość. Nasi wierni lubią słuchać, kiedy głosimy Ewangelię z namaszczeniem, kiedy dociera ona do ich codziennego życia, aż po krańce rzeczywistości, kiedy oświeca sytuacje… Czytaj dalej »

Print Friendly, PDF & Email

Niedziela Palmowa – 24.03.2024

przez | 23 marca 2024

Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie. Wstęp do liturgii Tydzień poprzedzający święto Zmartwychwstania Pańskiego nazywamy Wielkim Tygodniem. Niedziela Palmowa – jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Jezus wjechał do tego miasta, tylko po to, aby dokonać paschalnego misterium. Tylko Chrystus jest naszym zbawieniem, w Nim jest życie i zmartwychwstanie. Tylko ten dostąpi zbawienia, „kto pójdzie… Czytaj dalej »

Print Friendly, PDF & Email
E-Cmentarz - więcej ....

Ostatnio odeszli do Pana .....


1. Śp. Anna Śmieja
data urodz.:1932-12-12
data zgonu: 2024-03-14
91 lat
zmarł(a) 37 dni temu2. Śp. Józef Tomaszek
data urodz.:1955-01-23
data zgonu: 2023-12-21
68 lat
zmarł(a) 121 dni temu3. Śp. Antoni Lasek
data urodz.:1938-06-11
data zgonu: 2023-10-20
85 lat
zmarł(a) 183 dni temu4. Śp. Klemens Szweda
data urodz.:1954-02-10
data zgonu: 2023-07-06
lat
zmarł(a) 289 dni temu
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci, niech odpoczywają w pokoju wiecznem. Amen.