Strona główna | Nasza Parafia | Grupy parafialne | Galeria | Poradnia rodzin | PRD | Kontakt      administrator    wersja mobilna

Dzisiaj SWFObject embed

Liczba odwiedzin:
Liczniki dla stron
od 21.02.2009
Dzisiaj imieniny:

Twoje IP:

Gości on-line:

Wydarzenia w Parafii

Ogrzewanie kościoła

2018.11.18 - W dniu 18 listopada na posiedzeniu Parafialnej Rady Duszpasterskiej podjęto decyzję o rozpoczeciu działań zmierzających do tego by nasz kościół był ogrzewany.

Możliwe rodzaje ogrzewania:

Ogrzewanie obiektów sakralnych to temat bardzo szeroki, dlatego też można mówić o całej dziedzinie ogrzewnictwa sakralnego. Z uwagi na to, że są to przeważnie obiekty zabytkowe sposób ich ogrzewania musi uwzględniać wiele czynników.

W przeszłości kościoły nie były ogrzewane jednak postęp techniki, jak i wzrost potrzeby komfortu ludzi, sprawiły że co raz częściej stosuje się systemy grzewcze we wnętrzach tych obiektów. Badania wykazały że aż 85% tych obiektów ogrzewanych jest w sposób nieprawidłowy, co przekłada się na niszczenie elementów wystroju wnętrza czy zabrudzenia powierzchni.

Dobierając odpowiedni rodzaj ogrzewania należy zwrócić uwagę na to, że powinno ono być przyjazne ludziom, obojętne dla środowiska, nie szkodliwe dla zabytków jak i korzystne ekonomicznie. Na chwilę obecną istnieje kilka systemów grzewczych dla obiektów sakralnych. Są to : ogrzewanie ławkowe, nadmuchowe, promiennikowe czy podłogówka. Istnieje nawet możliwość ogrzewania konfesjonałów.

Jak działa klimakonwektor?

Ogrzewanie klimakonwektorowe z pompą ciepła

Klimakonwektor, nazywany potoczniefan-coil, jest połączeniem zalet grzejnika konwekcyjnego z możliwościami klimatyzatora i urządzenia wentylacyjnego. Klimakonwektor w przeciwieństwie do klimatyzatora nie wykorzystuje nieekologicznych czynników chłodniczych, nośnikiem ciepła i chłodu jest woda.W okresie zimowym woda w klimakonwektorze przepływa przez wymiennik aluminiowy, turbina wentylatora z kolei wymusza ruch ciepłego powietrza, dynamicznie ogrzewając pomieszczenie.Wiatrak dodatkowo czyści, filtruje i sprawia, że powietrze w pomieszczeniu staje się mniej wilgotne.

Klimakonwektory dają możliwość chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim, a aby to było możliwe, konieczne jest odwrócenie obiegu pracy pompy ciepła. W takim wariancie do klimakonwektora należy doprowadzić kanalizację dla odprowadzenia skroplin, które powstają podczas kondensacji pary wodnej z chłodzonego powietrza. Choć klimakonwektory zapewniają wyskoki komfort cieplny pomieszczeń, wymagają zasilania energią elektryczną, a pracujący wiatrak wytwarza niewielką ilość hałasu. Należy wziąć pod uwagę fakt, że większość dostępnych na rynku klimakonwektorów to urządzenia energooszczędne w klasie A i wyższej, natomiast ich praca jest coraz cichsza (modele starszej generacji hałasowały). Na rynku możemy spotkać klimakonwektory wyróżniające się niewielkim rozmiarami i nowoczesnym designem.

Obsługa klimakonwektorów jest prosta i nie wymaga wiedzy technicznej, każdy domownik może podwyższyć lub obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Klimakonwektory posiadają wbudowany regulator z termostatem, dzięki któremu mogą uwzględniać indywidualne zapotrzebowanie na ciepło w obsługiwanym pomieszczeniu.
Współpraca z urządzeniami grzewczymi

Dużą zaletą klimakonwektorówjest ich możliwość połączenia z pompami ciepła, zarówno gruntowymi jak i powietrznymi. Klimakonwektor może pracować w trybie grzewczym już przy niskich parametrach wody grzewczej, natomiast w lecie może zostać wykorzystany do chłodzenia pomieszczeń. W tym rozwiązaniu pompa ciepła pracuje w odwróconym obiegu, podobnie jak lodówka. Kierunek tłoczenia sprężarki odwraca kierunek przepływu ciepła. Źródłem chłodu w okresie letnim dla klimakonwektora może zostać również wytwornica lodowa. Warto wspomnieć, że chłodzenie pomieszczeń za pomocą klimakonwektorów jest mniej agresywne niż przy użyciu klimatyzatora i nie powoduje mocnego wysuszania powietrza.

Klimakonwektory mogą zastąpić tradycyjne grzejniki w istniejącej instalacji grzewczej, dostarczającej wodę o temperaturze nieprzekraczającej 70°C. Klimakonwektory występują w wersjach montowanych jako zwykłe grzejniki pod oknem, lub do zabudowy podłogowej, z której wystają tylko kratki, zapewniające swobodną cyrkulację powietrza.

Autor: Joanna Szeremeta

Koncepcja ogrzewania kościoła w Grzawie

Źródła:

źródło strony: http://termomodernizacja.pl/ogrzewanie-obiektow-sakralnych/

Dla parafian
Ogłoszenia, intencje

Tagi
Parafialna Rada Duszpasterska | Schola | DSL | Renowacja| Reklama| Mapa strony| Mod|