Fumigacja kościoła 2020/2021

przez | 3 lipca 2020

Fumigacja kościoła oraz impregnacja poddasza.

Program:  Ochrona zabytków

Powiat Pszczyński - przestrzeń aktywności

*Dofinansowano ze środków budżetu Powiatu Pszczyńskiego

Kalendarium:

• 2021-11-17 – odbiór prac przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Bielsku Białej.
  • 2021-11-09 – zakończenie inwestycji.
  • 2021-11-05 – demontaż folii ochronnej oraz impregnacji poddasza kościoła.
  • 2021-10-25 – rozpoczęcie gazowania kościoła.
  • 2021-10-19 – rozpoczęcie okrywania kościoła.
  • 2021-10-19 – podpisanie umowy na dofinansowanie zadania w ramach programu:                     Ochrona zabytków ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z budżetu państwa.
  • 2021-10-16 – rozpoczęcie prac w ramach środków własnych.
  • 2021-09-23 – uzyskanie promesy na dofinansowanie inwestycji ze środków MKDNiS.
  • 2021-07-26 – złożenie wniosku do WKZ delegatura w Bielsku Białej o przesuniecie terminu ważności pozwolenia na fumigację kościoła oraz impregnację poddasza.
  • 2021-07-20 – uzyskanie rekomendacji WKZ delegatura Bielsko Biała do naszego wniosku o dofinansowanie MKDNiS.
  • 2021-07-08 – Złożenie odwołania do MKDNiS w związku z niezakwalifikowaniem naszego wniosku
  • 2021-07-05 – ogłoszenie wyników II edycji naboru do dotacji MKDNiS.

• 2021-04-20 – złożenie wniosku o dotację na prace konserwatorskie do Starostwa Powiatowego w Pszczynie.
  • 2021-03-30 – złożenie wniosku o dotację na prace konserwatorskie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  • 2021’01 – gromadzenie dokumentacji wymaganej do wniosków o dotacje zewnętrzne.

– 2020-11-26 – uzyskanie pozwolenia na fumigację oraz impregnację poddasza naszego kościoła.

– 2020’06 – rozpoczęcie gromadzenia dokumentacji.
– 2020 czerwiec/lipiec – wybór wykonawcy
– 2020.07.27 Wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Bielsku-Białej.
– 2020’09 – uzupełnienie dokumentacji do WKZ.
– 2020’11 – uzupełnienie dokumentacji do WKZ.

– 2020’11 – uzyskanie pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Planowane inwestycje

Po wymianie kotła na probostwie oraz montażu ogrzewania w naszym kościele planowana jest kolejna inwestycja, a mianowicie konserwacja poddasza naszego zabytkowego kościoła. Inwestycja podzielona będzie na dwa etapy. Pierwszy etap to zwalczenie szkodników  (fumigacja) znajdujących się w drewnie a następnie impregnacja drewna środkami konserwującymi. Zanim inwestycja dojdzie do skutku potrzebna jest zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz szereg innych projektów i dokumentacji.

Galeria zdjęć (luty 2020):

Poddasze kościoła parafialnego w Grzawie.

Poniżej zamieszczamy opis jednego ze sposobów zwalczania szkodników w obiektach zabytkowych.FUMIGACJA (gazowanie) OBIEKTÓW ZABYTKOWYCH

Co to jest fumigacja kościoła?
Fumigacja inaczej gazowanie kościoła to podstawowy sposób na skuteczne zwalczanie szkodników drewna w kościołach i obiektach sakralnych. Przy zastosowaniu tej metody w celu likwidacji szkodników takich jak spuszczel pospolity czy kołatek domowy stosuje się po uprzednim właściwym przygotowaniu kościoła silnie toksyczny gaz fosforowodór PH3. Gaz ten dostępny jest w postaci użytkowej tabletek lub pigułek uwalniających fosfinę w wyniku reakcji chemicznej z fosforku glinu lub fosforku magnezu i z uwagi na silnie toksyczne działanie fosforowodoru zabiegi fumigacji kościołów przeprowadzać mogą jedynie wykwalifikowani specjaliści z wymaganymi uprawnieniami.
Dodatkowo ze względu na dużą kubaturę, specyficzne kształty oraz wewnętrzne powłoki malarskie, szlag-metalu, złocenia, srebrzenia etc. ważne jest, aby zabieg gazowania kościoła był wykonywany przez doświadczonych fachowców mających, ogromne doświadczenie w fumigacji wielu różnorodnych kościołów i obiektów o bardzo dużych kubaturach, gwarantujące nie tylko skuteczne ale i bezpieczne przeprowadzenie zabiegu dla ludzi i obiektu, w tym dla w/w powłok.

Nasze konto:
Wszelkie ofiary na ten cel można składać na nasze konto parafialne:
Bank Spółdzielczy w Miedźnej nr konta: 66 8446 0006 2001 0000 1616 0001

z dopiskiem „Fumigacja zabytkowego kościoła”
Za każdą ofiarę Bóg zapłać.

Kategoria: