Strona g³ówna | Intencje mszalne | Og³oszenia | Inwestycje| ++ |
Zarz¹dzenia, informacje





Informacja Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób, które otrzymały
lub w najbliższym czasie otrzymają skierowanie
na leczenie uzdrowiskowe.
dodano: 25.06.2020, admin



Informujemy, że od 15 czerwca br. wznowiono działalność uzdrowisk. Pacjenci, którzy oczekują na leczenie sanatoryjne, będą mogli je rozpocząć lub kontynuować w przypadku, gdy byli zmuszeni przerwać leczenie z powodu pandemii.
Narodowy Fundusz Zdrowia prosi, aby po otrzymaniu skierowania skontaktować
z sanatorium do którego zostali Państwo skierowani i podać swój aktualny numer telefonu. Następnie należy zadzwonić do punktu pobrań i umówić się na wykonanie testu. Badanie należy wykonać nie wcześniej niż w 6 dniu przed terminem wyjazdu. Informację o wyniku testu
i możliwości wyjazdu na leczenie otrzymają Państwo telefonicznie z uzdrowiska. Wykaz punktów pobrań otrzymają Państwo listownie razem ze skierowaniem.


Piotr Nowak
Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego
Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach







Zarz¹dzenie Metropolity Katowickiego w aktualnej sytuacji epidemiologicznej z dnia 18 czerwca 2020 roku.
dodano: 18.06.2020, administrator


1. W zwi¹zku z pojawiaj¹cymi siê – w szeroko pojêtej przestrzeni spo³eczno-koœcielnej – zaka¿eniami koronawirusem i zachorowaniem na Covid-19, maj¹c na uwadze zdrowie i ¿ycie wiernych, których otaczamy duszpastersk¹ trosk¹, oraz duszpasterzy, zwracam siê do wszystkich z serdecznym apelem o konsekwentne i wytrwa³e stosowanie siê do zaleceñ sanitarnych. Aktualnie chodzi o zas³anianie ust i nosa. Wskazanie to obowi¹zuje wszystkich uczestników liturgii z wyj¹tkiem celebransów. Przypominaj¹c zaœ Zarz¹dzenie z dnia 28 maja br., nadal zalecam wiernym przyjmowanie Komunii œw. na rêkê, a celebransom tê formê jej udzielania (p.2), o czym duszpasterze powinni systematycznie informowaæ.

2. W zwi¹zku z przypadkami zachorowania duchownych na Covid-19 i orzeczeniem wobec nich kwarantanny, zarz¹dzam co nastêpuje:

stwierdzenie zaka¿enia i orzeczenie kwarantanny wobec duchownego i jego najbli¿szych wspó³pracowników – podjête przez kompetentne s³u¿by sanitarne (Sanepid) – skutkuje w trybie natychmiastowym poddaniem siê wskazaniom s³u¿b sanitarnych i koniecznoœci¹ zg³oszenia tego faktu do dyrektora Wydzia³u Duszpasterstwa;
w razie nakazu okresowego zamkniêcia parafialnego koœcio³a, wiernym tej parafii udzielam dyspensy od obowi¹zku uczestniczenia w niedzielnej Mszy œw. Równoczeœnie zachêcam, aby w miarê mo¿liwoœci uczestniczyli we Mszy œw.
w koœcio³ach parafii s¹siednich lub prze¿ywali Mszê œw. dziêki transmisjom;
po uzyskaniu zgody Sanepidu na ponowne otwarcie koœcio³a nale¿y bezzw³ocznie udostêpniæ œwi¹tyniê wiernym i podj¹æ sprawowanie sakramentów przez duszpasterzy nie objêtych kwarantann¹ (np. ksiê¿a z dekanatu).

Bracia i Siostry!

W czasie zmagania siê z zagro¿eniami zwi¹zanymi z trwaj¹cym stanem epidemicznym, szczególnego znaczenia w relacjach spo³ecznych nabiera zasada solidarnoœci, która konkretyzuje siê poprzez budowanie wzajemnych wiêzi, gesty pomocy, przyjaŸni i mi³oœci spo³ecznej. Wyj¹tkow¹ form¹ solidarnoœci jest modlitwa, przede wszystkim udzia³ we Mszy œwiêtej.
Wyra¿aj¹c radoœæ ze zniesienia limitu wiernych mog¹cych uczestniczyæ w zgromadzeniach religijnych, serdecznie zachêcam i zapraszam do udzia³u w Wielkiej Tajemnicy Wiary, która daje ¿ycie. B¹dŸmy wierni niedzielnej Eucharystii i œwiêtowaniu niedzieli jako dnia Boga i cz³owieka!

Wszystkich serdecznie zachêcam do wytrwa³ej modlitwy. Wo³ajmy nieustannie: Œwiêty Bo¿e, Œwiêty Mocny, Œwiêty Nieœmiertelny - zmi³uj siê nad nami!

Zgodnie z dotychczasow¹ praktyk¹ Zarz¹dzenie nale¿y umieœciæ w gablotce i na g³ównej stronie internetowej parafii.

† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita
Katowicki

Katowice, 18 czerwca 2020 r.
VA I – 53/20






ZARZ¥DZENIE ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO ODNOŒNIE
DO SPRAWOWANIA POS£UGI DUSZPASTERSKIEJ I LITURGICZNEJ
Z DNIA 28 MAJA 2020 R.

wpis dodano: 29.05.2020


Wstêp
W zwi¹zku z sytuacj¹ epidemiologiczn¹ dotychczasowe akty prawne metropolity katowickiego obowi¹zuj¹ nadal w takim zakresie, jaki okreœlaj¹ najnowsze rozporz¹dzenia w³adzy cywilnej, ze szczególnym uwzglêdnieniem wskazañ zaktualizowanych w niniejszym zarz¹dzeniu.

1. Odwo³anie dyspensy
Z dniem 6 czerwca br. odwo³ana zostaje ogólna dyspensa od obowi¹zku uczestnictwa w niedzielnej Mszy œw. Zgodnie z przepisami prawa koœcielnego „wierni s¹ zobowi¹zani do uczestnictwa w Eucharystii w niedzielê i dni nakazane, chyba, ¿e s¹ usprawiedliwieni dla wa¿nego powodu, np. choroba, pielêgnacja niemowl¹t (por. KKK 2180, 2181, 2182.).
W obecnej sytuacji utrzymuje siê dyspensê dla osób w podesz³ym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czuj¹ obawê przed zara¿eniem. Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mog¹ uczestniczyæ w niedzielnej Eucharystii, zachêcam do duchowej ³¹cznoœci ze wspólnot¹ Koœcio³a, korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych b¹dŸ internetowych oraz do stosowania praktyki Komunii œw. duchowej.

2. Sprawowanie Eucharystii i innych nabo¿eñstw w koœciele
Podczas sprawowania Eucharystii i innych nabo¿eñstw, które zostaj¹ przywrócone zgodnie z kalendarzem liturgicznym i parafialn¹ tradycj¹, nale¿y z najwy¿sz¹ trosk¹ zachowaæ wszystkie zasady dotycz¹ce bezpieczeñstwa, stosownego dystansu osób, zas³aniania ust i nosa (z wyj¹tkiem celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni.
Za zgod¹ rodziców i z zachowaniem wszystkich rygorów sanitarnych przywraca siê pos³ugê s³u¿by liturgicznej, w tym ministrantów, lektorów, kantorów oraz scholi, a tak¿e udzielanie Komunii œw. w koœciele przez nadzwyczajnych szafarzy.
Nadal zalecam wiernym przyjmowanie Komunii œw. na rêkê, a celebransom tê formê jej udzielania.

3. Sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania
W œlad za zarz¹dzeniem z dnia 16 maja br. zachêcam wiernych do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, zw³aszcza w okresie wielkanocnym, który trwa
do niedzieli Trójcy Przenajœwiêtszej (7 czerwca), i do pe³nego uczestnictwa we Mszy œw. tzn. z przyjêciem Komunii œw.

4. Duszpasterstwo
Przywracamy w parafiach odwiedziny chorych z pos³ug¹ sakramentaln¹ z zastosowaniem wszystkich aktualnie obowi¹zuj¹cych zasad sanitarnych. Zaleca siê roz³o¿enie tej pos³ugi w czasie, aby nie kumulowaæ odwiedzin w jednym dniu.
Udzielanie sakramentu bierzmowania w parafiach nale¿y organizowaæ za poœrednictwem Wydzia³u Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej, a nastêpnie szczegó³y uzgadniaæ z biskupem – szafarzem sakramentu.
W nawi¹zaniu do pkt. 5 zarz¹dzenia z dnia 4 maja br. polecam proboszczom zorganizowanie uroczystoœci wczesnej i pierwszej Komunii œw. w œcis³ej wspó³pracy z rodzicami i katechetami, z zachowaniem obowi¹zuj¹cych zasad sanitarnych i z uwzglêdnieniem rozporz¹dzeñ w³adzy cywilnej.
Bior¹c pod uwagê aktualnie obowi¹zuj¹cy stan prawny, mo¿liwe bêdzie zorganizowanie procesji Bo¿ego Cia³a. Zaleca siê jej organizacjê wokó³ koœcio³a z czterema b³ogos³awieñstwami bez koniecznoœci budowy osobnych o³tarzy. Nale¿y przy tym zastosowaæ najnowsz¹ normê s³u¿b medycznych, wed³ug której w zgromadzeniach poza budynkami kultu mo¿e uczestniczyæ do 150 osób, a tak¿e stosowne zalecenia sanitarne. Zalecam tak¿e wystawienie Najœwiêtszego Sakramentu do adoracji wiernych po ostatniej Mszy œw. przedpo³udniowej do Mszy œw. wieczornej.
Przywracamy duszpasterstwo dzieci i m³odzie¿y, w tym pracê formacyjn¹ s³u¿by liturgicznej, Dzieci Maryi, ERM, Ruchu Œwiat³o-¯ycie, a tak¿e innych grup parafialnych.
W porozumieniu ze szko³¹, rodzicami oraz katechetami mo¿na planowaæ Msze œw. szkolne, zw³aszcza na zakoñczenie roku szkolnego.

5. Duchowieñstwo
Przywracamy dekanalne spotkania formacyjne w II czwartek ka¿dego miesi¹ca.
Zachowuj¹c zasadê rezydencji, duchowni mog¹ korzystaæ z przys³uguj¹cego im dnia wolnego.
Niniejsze zarz¹dzenie obowi¹zuje od dnia 30 maja 2020 r. (z wyj¹tkiem punktu 1). Nale¿y je umieœciæ w gablotce i na g³ównej stronie internetowej parafii oraz przekazaæ i wyjaœniæ wiernym w og³oszeniach parafialnych.

† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita
Katowicki

Katowice, 28 maja 2020 r.
VA I – 42/20






ZARZ¥DZENIE ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO W SPRAWIE SPRAWOWANIA SAKRAMENTU POKUTY I POJEDNANIA
z dnia 16 maja 2020 r.


1. W nawi¹zaniu do p. 4. Zarz¹dzenia z dnia 4 maja br. ponownie zachêcam wiernych do korzystania w okresie wielkanocnym, który trwa do Niedzieli Najœwiêtszej Trójcy (7 czerwca) z Sakramentu Pokuty i Pojednania i do pe³nego uczestnictwa we Mszy œwiêtej, tzn. z przyjêciem Komunii œw. Jest to wymóg przykazania koœcielnego. Mo¿na go wype³niæ, uczestnicz¹c we Mszy œw. równie¿ w dni powszednie, do czego usilnie zachêcam wiernych.
2. W celu u³atwienia mo¿liwoœci przyjêcia Sakramentu Pokuty i Pojednania polecam powrót do praktyki dy¿uru spowiedników w wyznaczonych i og³oszonych wiernym godzinach, przede wszystkim przed ka¿d¹ Msz¹ œwiêt¹, ale tak¿e dodatkowo w soboty oraz w innych terminach, stosownie do miejscowych tradycji i potrzeb.

SpowiedŸ mo¿e odbywaæ siê:

a) nadal poza konfesjona³em (co jest zalecane) w przystosowanych pomieszczeniach, odpowiednio dezynfekowanych i czêsto wietrzonych, z zachowaniem obowi¹zuj¹cych norm sanitarnych;

b) w tradycyjnych konfesjona³ach – z zachowaniem szczególnej ostro¿noœci i wszystkich obowi¹zuj¹cych norm sanitarnych, za co szczególn¹ odpowiedzialnoœæ ponosi proboszcz/administrator parafii, a bezpoœrednio spowiednik.

† Wiktor Skworc Arcybiskup Metropolita Katowicki






Zarz¹dzenie Arcybiskupa Katowickiego odnoœnie sprawowania pos³ugi duszpasterskiej i liturgicznej z dnia 4 maja 2020 roku

Wstêp

W zwi¹zku z aktualn¹ sytuacj¹ epidemiologiczn¹ w województwie œl¹skim i w archidiecezji katowickiej, obowi¹zuj¹ nadal dotychczasowe akty prawne Metropolity Katowickiego zwi¹zane z og³oszeniem stanu epidemicznego i odnosz¹ce siê do sprawowania pos³ugi duszpasterskiej i liturgicznej, ze szczególnym uwzglêdnieniem wskazañ zaktualizowanych w niniejszym zarz¹dzeniu.

1. Dyspensa

Dyspensa od obowi¹zku uczestnictwa w niedzielnej Mszy œw. jest prolongowana i obowi¹zuje a¿ do odwo³ania. Proszê osoby bêd¹ce w grupie podwy¿szonego ryzyka zara¿enia (chorych, starszych wiekiem i kobiety w stanie b³ogos³awionym) o pozostanie w domu. Nadal serdecznie zachêcam wiernych do uczestniczenia we Mszy œw. za poœrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych. Zapraszam wszystkich – duchownych i wiernych œwieckich – do wytrwa³ej modlitwy we wspólnotach domowych, w szczególnoœci do modlitwy ró¿añcowej o godz. 20.30 w jednoœci z Ojcem Œw. Franciszkiem; w maju do³¹czamy do tej modlitwy odmówienie Litanii Loretañskiej.

2. Sprawowanie Eucharystii w koœciele

Maj¹c na wzglêdzie obowi¹zuj¹ce rozporz¹dzenia Ministerstwa Zdrowia podtrzymujê, ¿e w Eucharystii uczestnicz¹ przede wszystkim osoby zwi¹zane z intencj¹ Mszy œw. z zachowaniem zasady – 1 osoba na 15 m2. Z najwy¿sz¹ trosk¹ nale¿y zachowaæ wszystkie zasady dotycz¹ce bezpieczeñstwa, stosownego dystansu osób, zas³aniania ust i nosa (z wyj¹tkiem celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni i wietrzenia koœcio³a po ka¿dej Mszy œw. (por. https://www.gov.pl/web/koronawirus). Pos³uga liturgiczna ministrantów i lektorów w wieku szkolnym oraz udzielanie Komunii œw. przez nadzwyczajnych szafarzy pozostaj¹ nadal zawieszone. Duchowni – odpowiedzialni za poszczególne grupy s³u¿by liturgicznej maj¹ obowi¹zek prowadzenia ich formacji wed³ug aktualnych mo¿liwoœci. Osoby doros³e pos³uguj¹ce przy o³tarzu zobowi¹zane s¹ do zachowania wszystkich rygorów sanitarnych i przyjmowania Komunii œw. na rêkê, podobnie jak pozostali wierni. Maj¹c na uwadze niebezpieczeñstwo zaka¿enia siê wirusem drog¹ kropelkow¹, kolejny raz usilnie zalecam wiernym przyjmowanie Komunii œw. na rêkê, a celebransom tê formê jej udzielania.

3. Koncelebra Przypominam, ¿e w czasie epidemii nale¿y pozostawiæ przygotowywanie kielicha, spo¿ywanie z niego i puryfikacjê g³ównemu celebransowi. Koncelebransi spo¿ywaj¹ Cia³o i Krew Pañsk¹ przez zanurzenie, po czym g³ówny celebrans spo¿ywa Krew Pañsk¹ i puryfikuje naczynia liturgiczne.

4. Sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania Zachêcam wiernych do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Maj¹c jednak na wzglêdzie powa¿ne zagro¿enie zdrowia i ¿ycia, nadal stosujemy w parafiach wy³¹cznie nadzwyczajn¹ formê spowiedzi œw. dla tych, którzy osobiœcie o to poprosz¹. Penitencjaria Apostolska w swojej nocie z 20 marca br. stwierdzi³a: „W obecnej sytuacji zagro¿enia pandemi¹ do biskupa diecezjalnego nale¿y zatem wskazanie kap³anom i penitentom, ¿e podczas indywidualnego sprawowania sakramentu pojednania nale¿y zwracaæ szczególn¹ uwagê na to, aby spowiedŸ odbywa³a siê w przewietrzonym miejscu poza konfesjona³em, z zachowaniem odpowiedniego dystansu, przy u¿yciu masek ochronnych, zwracaj¹c absolutn¹ uwagê na sakrament i niezbêdn¹ dyskrecjê”. Miejscem takiej spowiedzi, zamiast konfesjona³u, mo¿e byæ salka parafialna b¹dŸ inne pomieszczenie. Nale¿y przy tym zachowaæ wskazane œrodki ostro¿noœci i wzajemnego bezpieczeñstwa. Obowi¹zkiem duszpasterzy jest wyjaœnianie wiernym pozasakramentalnych dróg pojednania z Bogiem i Koœcio³em. Przypominam jednoczeœnie, ¿e zawsze, ilekroæ istnieje powa¿na racja, i nie ma sposobnoœci wyspowiadania siê, wtedy dla usposobienia duszy do stanu ³aski, wierny „jest obowi¹zany wzbudziæ akt ¿alu doskona³ego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania siê jak najszybciej”.

5. Uroczystoœæ Wczesnej i Pierwszej Komunii œw. Ze wzglêdu na niemo¿liwoœæ okreœlenia czasu zakoñczenia pandemii, polecam proboszczom zorganizowanie w najbli¿szym czasie uroczystoœci wczesnej i pierwszej Komunii œw. w œcis³ej wspó³pracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin, tak by zachowaæ obowi¹zuj¹ce zasady sanitarne. Odk³adanie i planowanie uroczystoœci komunijnej dla czêœci lub ca³ej grupy dzieci na bli¿ej nieokreœlon¹ przysz³oœæ nie bêdzie s³u¿y³o duchowemu dobru dzieci. Tym niemniej ostateczn¹ decyzjê niech podejmuj¹ w tej sprawie rodzice, zawsze w porozumieniu z proboszczem. Bezpoœrednie przygotowanie do uroczystoœci komunijnej powinno mieæ równie¿ charakter indywidualny (rodzinny – zdalny, bez mno¿enia spotkañ), zaœ pierwsz¹ spowiedŸ œw. nale¿y sprawowaæ wed³ug zasad opisanych w punkcie 4. Pierwszej Komunii œw. udzielamy podczas Mszy œw. w niedzielê i dni powszednie; tak¿e podczas Mszy œw. dodatkowych, na które tym samym wydajê zgodê. Rodziców i dzieci komunijne nale¿y roztropnie pouczyæ o formie przyjêcia Komunii œw. na rêkê i wyjaœniæ racje.

6. Duszpasterstwo Wyra¿aj¹c wdziêcznoœæ wszystkim ksiê¿om za podejmowanie w czasie trwania pandemii inicjatyw pastoralnych oraz za troskê o wiernych, zobowi¹zujê duszpasterzy odpowiedzialnych za poszczególne grupy i wspólnoty parafialne do podtrzymywania kontaktów z nimi w formie nadzwyczajnej: kontaktu telefonicznego i internetowego, a tak¿e w miarê mo¿liwoœci do przekazywania im katechez udostêpnianych online. Otwarta zostaje mo¿liwoœæ organizowania spotkañ formacyjnych dla doros³ych (katecheza, kr¹g biblijny) z uwzglêdnieniem obowi¹zuj¹cych wymagañ sanitarnych. Poniewa¿ w dalszym ci¹gu zawieszone s¹ tzw. objazdy chorych, duszpasterze powinni utrzymywaæ z tymi osobami i ich rodzinami kontakt telefoniczny, rozeznaj¹c duchowe potrzeby, z Komuni¹ œw. i spowiedzi¹ w³¹cznie. Jednak wizytê duszpastersk¹ sk³adamy na wyraŸne zaproszenie osoby chorej lub jej rodziny, zachowuj¹c szczególny rygor sanitarny. Kapelanów szpitalnych i hospicyjnych zachêcam do sta³ego kontaktu z dyrekcjami tych oœrodków medycznych w odniesieniu do zakresu ich pos³ugi duszpasterskiej. W zwi¹zku z 100. rocznic¹ urodzin œw. Jana Paw³a II zalecam odprawienie Mszy œw. dziêkczynnej za Jego ¿ycie i pontyfikat w niedzielê 17 maja, b¹dŸ nazajutrz, bez mo¿liwoœci oddania czci relikwiom Œwiêtego przez uca³owanie. Usilnie zachêcam do przypominania Jego nauczania, zw³aszcza homilii i katechez wyg³aszanych podczas pielgrzymek do Polski. W czasie pandemii pamiêtajmy szczególnie o nauce œw. Jana Paw³a II o preferencyjnej opcji na rzecz ubogich (por.: encyklika „Sollicitudo Rei Socialis”, 42). Obowi¹zkiem duszpasterzy jest dostrze¿enie ich w parafii. Tegoroczna pielgrzymka mê¿czyzn i m³odzieñców do sanktuarium Matki Bo¿ej Piekarskiej nie odbêdzie siê w tradycyjnej formie. Natomiast w ostatni¹ niedzielê maja br. odprawiê Mszê œw. w bazylice piekarskiej, a homiliê wyg³osi abp Grzegorz Ryœ. Uroczystoœæ ta bêdzie transmitowana za poœrednictwem telewizji. Szczegó³y podamy w najbli¿szym czasie. Udzielanie sakramentu bierzmowania pozostaje nadal zawieszone. Bior¹c pod uwagê aktualnie obowi¹zuj¹cy stan prawny, nie organizujemy: - procesji Bo¿ego Cia³a ulicami parafii (mo¿liwa jest w tym dniu procesja eucharystyczna po Mszy œw. wokó³ koœcio³a z b³ogos³awieñstwami); - wakacyjnych rekolekcji formacyjnych; - pieszych pielgrzymek na Jasn¹ Górê.

7. Procedura na wypadek zaka¿enia koronawirusem Stwierdzenie zaka¿enia b¹dŸ zarz¹dzenie kwarantanny wobec duchownego i jego najbli¿szych wspó³pracowników – orzeczone przez kompetentne w³adze pañstwowe – skutkuje w trybie natychmiastowym poddaniem siê rygorom s³u¿b sanitarnych i koniecznoœci¹ zg³oszenia tego faktu do kanclerza Kurii Metropolitalnej lub dyrektora Wydzia³u Duszpasterstwa. Maj¹c na uwadze dyspozycje wydane w zarz¹dzeniach z dnia 16 i 31 marca br. oraz pojawiaj¹ce siê przypadki zaka¿enia lub na³o¿onej na ksiê¿y kwarantanny, w dalszym ci¹gu bezwzglêdnie obowi¹zuje duchownych zachowanie rezydencji; ograniczenie do koniecznego minimum wyjazdów, a tak¿e zawieszenie spotkañ rocznikowych, kole¿eñskich itp.

8. Transmisje internetowe Drog¹ internetow¹ transmitujemy jedynie Msze œw. i udostêpniamy katechezy formacyjne. Mo¿liwoœæ ta zak³ada koniecznoœæ wzorcowego przygotowania i celebracji liturgii w odniesieniu do wiernoœci przepisom liturgicznym, doboru œpiewów, opracowania homilii czy katechezy. Nie nale¿y udostêpniaæ nagrañ obrzêdów Mszy œw. po ich zakoñczeniu. Mog¹ byæ one jedynie transmitowane w czasie rzeczywistym. Z internetowych stron parafialnych nale¿y zatem usuwaæ archiwalne nagrania celebracji, a wiernym wyjaœniaæ sens duchowego uczestnictwa w dokonuj¹cej siê aktualnie czynnoœci liturgicznej. Wskazuj¹ na to dokumenty koœcielne, ostatnio Dekret Kongregacji Kultu Bo¿ego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 25 marca 2020 r.: „Wierni powinni zostaæ poinformowani o godzinie rozpoczêcia uroczystoœci, aby mogli przy³¹czyæ siê do modlitwy w swoich domach. Pomocne mog¹ byæ œrodki przekazu nadaj¹ce na ¿ywo, nie nagrane.”

Niniejsze zarz¹dzenie nale¿y umieœciæ w gablotce i na g³ównej stronie internetowej parafii.

† Wiktor Skworc

Arcybiskup Metropolita Katowicki

UZUPE£NIENIE DO ZARZ¥DZENIA ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO
z dnia 17.04.2020 r.



W zwi¹zku z pytaniami ksiê¿y proboszczów i wiernych wyjaœniam:

1. Msze œwiête zwi¹zane z udzielaniem sakramentów œwiêtych (chrzest, ma³¿eñstwo) i pogrzebowe winny byæ od 20.04.br. sprawowane z uwzglêdnieniem obowi¹zuj¹cych przepisów pañstwowych (wskazana liczba uczestników, obowi¹zuj¹ce zasady sanitarno-higieniczne: zas³anianie ust i nosa, odleg³oœæ 2 metrów miêdzy uczestnikami).

2. W zale¿noœci od warunków miejscowych pogrzeb mo¿na urz¹dziæ w jednej z dwóch form:

a. obrzêd pogrzebu na cmentarzu i potem (wzglêdnie w ustalonej godzinie)
Msza œw. ¿a³obna w koœciele z udzia³em odpowiedniej liczby wiernych;

b. Msza œw. pogrzebowa w koœciele z trumn¹ z udzia³em odpowiedniej liczby
wiernych i potem przemieszczenie siê (nie kondukt!) na cmentarz i obrzêd
pogrzebania.

3. Zaleca siê usilnie przyjmowanie Komunii œw. na rêkê. Podczas tego obrzêdu wierni powinni ods³aniaæ sobie twarz w taki sposób, aby nie dotykaæ zewnêtrznej czêœci maski.




ZARZ¥DZENIE ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO ODNOŒNIE DO SPRAWOWANIA POS£UGI DUSZPASTERSKIEJ I LITURGICZNEJ

dodano: 17.04.2020, admin

W zwi¹zku z czêœciow¹ zmian¹ regulacji prawnych
dotycz¹cych uczestnictwa wiernych w kulcie religijnym

1. Obowi¹zuj¹ nadal poprzednio wydane akty prawne Metropolity Katowickiego zwi¹zane z og³oszeniem stanu epidemicznego i odnoœnie do sprawowania pos³ugi duszpasterskiej – vide Zarz¹dzenie z dnia 25 marca br. nr VAI-22/20 – z wyj¹tkiem poni¿szego, które wchodzi w ¿ycie od poniedzia³ku 20 kwietnia br.:

a. przywracamy w koœcio³ach i kaplicach parafii archidiecezji katowickiej celebrowanie w niedziele i dni powszednie Mszy œw. wed³ug sta³ego harmonogramu. Zaleca siê, aby uczestniczy³y w nich przede wszystkim osoby zwi¹zane z przyjêt¹ intencj¹ Mszy œw., z zachowaniem zasady wskazanej przez w³adzê pañstwow¹ – 1 osoba na 15 m2;

b. w zwi¹zku z tym, nale¿y zachowaæ wszystkie zasady dotycz¹ce bezpieczeñstwa, stosownego dystansu osób, zas³aniania ust i nosa (z wyj¹tkiem celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni przestrzeni koœcio³a. Troska o przestrzeganie wymienionych norm sanitarnych spoczywa na proboszczu / administratorze parafii.

2. Przypominam, ¿e dyspensa od obowi¹zku uczestnictwa w niedzielnej Mszy œw. jest prolongowana i obowi¹zuje a¿ do odwo³ania. Zachêcamy wiêc wiernych do korzystania
z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy œw. i nabo¿eñstw, w tym
do codziennej modlitwy ró¿añcowej o godz. 20.30.
Proœmy wspólnie o ustanie pandemii. Rozmodlona rodzina – razem uczestnicz¹ca
w transmitowanej Mszy œw. lub nabo¿eñstwie – staje domowym Koœcio³em, podstawowym ogniwem w rodzinie Koœcio³a.

3. Zarz¹dzenie to nale¿y umieœciæ w gablotkach oraz na stronie internetowej parafii (startowej/powitalnej).


Z Zarz¹dzenia Ksiêdza Arcybiskupa:

Z dniem 29 marca br. dyspensa od obowi¹zku uczestnictwa w niedzielnej Mszy œw. jest prolongowana i obowi¹zuje a¿ do odwo³ania. Serdecznie zachêcam wiernych do uczestniczenia we Mszy œw., nabo¿eñstwach i rekolekcjach za poœrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych. Maj¹c na wzglêdzie najnowsze rozporz¹dzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br., kieruj¹c siê pastersk¹ trosk¹ o zachowanie zdrowia wiernych i celebransów, zarz¹dzam a¿ do odwo³ania celebrowanie wszystkich Mszy œw. i Triduum Paschalnego bez obecnoœci wiernych. Poza celebracjami koœcio³y pozostaj¹ otwarte jako miejsca na indywidualn¹ modlitwê.

Dlatego zachêcam do uczestnictwa we mszach i nabo¿enstwach za poœrednictwem internetu.

ks.Jacek Jadasz
Proboszcz





ZARZ¥DZENIE ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO ODNOŒNIE
DO SPRAWOWANIA POS£UGI DUSZPASTERSKIEJ
I LITURGICZNEJ W NAJBLI¯SZYCH TYGODNIACH


Wpis dodano: 25.03.2020, admin, Ÿród³o strony: Archidiecezja Katowicka


Wstêp
Koœció³ powszechny znalaz³ siê w nadzwyczajnej sytuacji. Pierwszy raz od wieków Ojciec Œwiêty bêdzie sprawowa³ Liturgiê Wielkiego Tygodnia bez udzia³u wiernych.
Z g³êbok¹ wiar¹ w Bo¿¹ obecnoœæ oraz w poczuciu wielkiej odpowiedzialnoœci za zdrowie
i ¿ycie wiernych i ca³ego spo³eczeñstwa, bazuj¹c na wczeœniejszych dokumentach KEP oraz zarz¹dzeniach Metropolity Katowickiego, przekazujê duchownym diecezjalnym
i zakonnym pos³uguj¹cym w archidiecezji katowickiej wskazania, zobowi¹zuj¹c
do wiernego ich przestrzegania na podstawie KPK kan. 273 i 274 par. 2.


I. Dyspensa
Z dniem 29 marca br. dyspensa od obowi¹zku uczestnictwa w niedzielnej Mszy œw. jest prolongowana i obowi¹zuje a¿ do odwo³ania. Serdecznie zachêcam wiernych
do uczestniczenia we Mszy œw., nabo¿eñstwach i rekolekcjach za poœrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych.
Maj¹c na wzglêdzie najnowsze rozporz¹dzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br., kieruj¹c siê pastersk¹ trosk¹ o zachowanie zdrowia wiernych i celebransów, zarz¹dzam a¿ do odwo³ania celebrowanie wszystkich Mszy œw. i Triduum Paschalnego bez obecnoœci wiernych. To samo dotyczy kaplic w klasztorach i domach zakonnych. Poza celebracjami koœcio³y pozostaj¹ otwarte jako miejsca na indywidualn¹ modlitwê.
Zapraszam wszystkich – duchownych i wiernych œwieckich – do wytrwa³ej modlitwy we wspólnotach domowych w duchu s³ów Jezusa Chrystusa: „Jeœli dwaj z was na ziemi zgodnie o coœ prosiæ bêd¹, to wszystkiego u¿yczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie s¹ dwaj albo trzej zebrani w imiê moje, tam jestem poœród nich” (Mt 18,19-20).
Szczególnie wa¿na jest nasza wspólnotowa modlitwa ró¿añcowa o godz. 20.30, po³¹czona z Apelem Jasnogórskim i modlitw¹ do Matki Bo¿ej Piekarskiej, Lekarki. Niech
w tej nadzwyczajnej sytuacji rodziny staj¹ siê coraz bardziej domowymi Koœcio³ami, tworz¹cymi rodzinê Koœcio³a naszej archidiecezji. Wezwaniem do tej modlitewnej jednoœci niech bêdzie g³os dzwonów naszych koœcio³ów o godz. 20.15.


II. Sakrament pokuty i pojednania
1. Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 960-961) wyraŸnie wskazuje, ¿e w razie niemo¿liwoœci fizycznej obecnoœci penitenta stosuje siê inne drogi pojednania, a nie spowiedŸ. Zawsze, ilekroæ istnieje powa¿na racja i nie ma sposobnoœci wyspowiadania siê, wtedy dla usposobienia duszy do stanu ³aski, wierny „jest obowi¹zany wzbudziæ akt ¿alu doskona³ego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania siê jak najszybciej”. Katechizm Koœcio³a Katolickiego w nr 1452 objaœnia, ¿e „¿al, który wyp³ywa z mi³oœci do Boga mi³owanego nade wszystko, jest nazywany ¿alem doskona³ym lub ¿alem z mi³oœci. Taki ¿al odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on tak¿e przebaczenie grzechów œmiertelnych, jeœli zawiera mocne postanowienie przyst¹pienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko bêdzie to mo¿liwe”.
Obowi¹zkiem duszpasterzy jest wyjaœnienie wiernym przedstawionych mo¿liwoœci dróg pojednania (vide za³¹cznik nr 1; proszê o umieszczenie go na internetowej stronie parafialnej; ewentualnie powieliæ i wy³o¿yæ w koœciele.).

2. W zwi¹zku z tym w parafiach nie bêdzie mo¿liwoœci skorzystania
z sakramentu pokuty w zwyczajnej formie! Jednak w sytuacjach wyj¹tkowych, wyrazem duszpasterskiej troski bêdzie umo¿liwienie skorzystania z sakramentu pokuty
i pojednania tym wiernym, którzy o to osobiœcie poprosz¹. Wskazane jest uprzednie, telefoniczne umówienie. Miejscem takiej spowiedzi niech bêdzie zakrystia, salka parafialna b¹dŸ inne pomieszczenie. Nale¿y przy tym zachowaæ wskazane œrodki ostro¿noœci i wzajemnego bezpieczeñstwa – petenta i spowiednika.

3. Niemo¿liwa jest spowiedŸ przez œrodki komunikacji elektronicznej
(np. telefon, komunikator internetowy itp.). Stolica Apostolska nigdy nie zezwoli³a
na spowiedŸ przez telefon, a wszystkie dotychczasowe wypowiedzi wyraŸnie zakazuj¹ spowiedzi „na odleg³oœæ” i wskazuj¹, ¿e w przestrzeni wirtualnej „nie ma sakramentów”.

III. Komunia œwiêta
1. W wyk³adni trzeciego przykazania koœcielnego („Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyj¹æ Komuniê Œwiêt¹”) Konferencja Episkopatu Polski ustali³a (1985 r.), ¿e okres, w którym obowi¹zuje to przykazanie obejmuje czas od Œrody Popielcowej
do Niedzieli Trójcy Œwiêtej. Ze wzglêdu za zaistnia³¹ sytuacjê usilnie zachêcam wiernych do korzystania z Komunii duchowej, po wzbudzeniu skruchy i ¿alu doskona³ego.

{...}

Zakoñczenie
S³uga Bo¿y ks. Jan Franciszek Macha 2 kwietnia 1942 r. napisa³ w mys³owickim wiêzieniu, mieszcz¹cym siê niedaleko koœcio³a: „Dzisiaj w Wielki Czwartek otrzyma³em zezwolenie do pisania. Jestem chwa³a Bogu zdrowy. Jest mi bardzo ciê¿ko, ¿e nie mogê braæ udzia³u w tych piêknych ceremoniach Wielkiego Tygodnia. Jest mi bardzo smutno jak s³yszê jak dzwony koœcielne dzwoni¹. Jestem w ten czas w myœlach tam przy o³tarzu, który jest oko³o 200 m oddalony od mojej celi. Czas postu ju¿ za nami. Nastêpnie zaœpiewamy
to weso³e «Alleluja». Niestety, ja nie mogê z wami œpiewaæ, ale wychwalam Boga na ten sposób, który jest tutaj mo¿liwy i proszê Wszechmocnego, ¿eby Was kochani Rodzice pocieszy³. (…)”.

Drodzy Bracia!
W tym szczególnym czasie próby naszej wiary i pasterskiej mi³oœci, zapewniam o mojej bliskoœci i modlitwie. Jestem – podobnie jak Biskupi Pomocniczy – do waszej dyspozycji. Wspólnie wychwalajmy Boga na ten sposób, który jest mo¿liwy, raduj¹c siê otwartymi koœcio³ami, sprawowaniem pos³ugi sakramentalnej, nowymi mo¿liwoœciami ewangelizacji, katechizacji i duszpasterstwa oraz budowania wspólnoty Koœcio³a.
Na koniec zwracam siê do was ponownie s³owami proœby wypowiadanej w czasie liturgii Mszy Krzy¿ma œw.: „Módlcie siê tak¿e za mnie, abym wiernie wype³nia³ urz¹d apostolski, który zosta³ mnie niegodnemu powierzony i wœród was by³ ¿ywym wizerunkiem Chrystusa-Kap³ana, Dobrego Pasterza, Nauczyciela i s³ugi wszystkich”. Polecam Was i Wasz¹ pos³ugê Jezusowi Chrystusowi Najwy¿szemu Kap³anowi i z serca Wam b³ogos³awiê.


Katowice, 25 marca 2020 r., w uroczystoœæ Zwiastowania Pañskiego.
VA I – 22/20




† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita
Katowicki

ZARZ¥DZENIE METROPOLITY KATOWICKIEGO

W ZWI¥ZKU Z OG£OSZENIEM W POLSCE STANU EPIDEMICZNEGO.

1. Obowi¹zuj¹ nadal wszystkie poprzednio wydane akty prawne: Zarz¹dzenie Rady Sta³ej, Dyspensa Metropolity Katowickiego od obowi¹zku niedzielnego uczestnictwa we Maszy œw. oraz Zalecenia szczegó³owe Metropolity Katowickiego z dnia 12 marca br.

2. Jednak w zwi¹zku z og³oszonym stanem zagro¿enia epidemicznego w Polsce i stosuj¹c siê do rozporz¹dzeñ organów pañstwowych z 13 marca br., wprowadzaj¹cych czasowo ograniczenia dot. m.in. liczby uczestników wszelkich zgromadzeñ, w tym religijnych do 50 osób, przypominam o udzielonej dyspensie od obowi¹zku uczestnictwa w niedzielnej liturgii, która aktualnie dotyczy – ze wzglêdu na wprowadzony stan epidemiczny – wszystkich wiernych archidiecezji. Usilnie zalecam wiernym korzystanie z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy œw. i wielkopostnych nabo¿eñstw. Rodzina – modl¹ca siê wspólnie, razem uczestnicz¹ca w transmitowanej Mszy œw. staje domowym Koœcio³em, podstawowym ogniwem w rodzinie Koœcio³a.

Nale¿y ponadto:

1. ograniczyæ mo¿liwoœæ uczestnictwa we Mszach œw. wy³¹cznie do wiernych bezpoœrednio zwi¹zanych z przyjêt¹ intencj¹ Mszy œw. lub w przypadku pogrzebu do najbli¿szej rodziny;
2. w kaplicach domów zakonnych i w zak³adach opieki ograniczyæ udzia³ wiernych wy³¹cznie do mieszkañców i pracowników;
3. pamietaæ o obowi¹zku otwarcia koœcio³ów w ci¹gu dnia, celem umo¿liwienia wiernym indywidualnej modlitwy i adoracji Najœwiêtszego Sakramentu oraz korzystania z sakramentu pokuty;
4. zawiesiæ pos³ugê s³u¿by liturgicznej (ministrantów, lektorów, kantorów, animatorów);
5. zachêciæ katechetów i katechetki, aby korzystaj¹c ze wspó³czesnych mo¿liwoœci komunikacji, utrzymywali ³¹cznoœæ z katechizowanymi dzieæmi i m³odzie¿¹, i wspierali w ten sposób rodziców oraz opiekunów w okresie próby naszej jednoœci i solidarnoœci;
6. ograniczyæ pos³ugê wobec osób chorych do wiatyku udzielanego wiernym w wypadku bezpoœredniego zagro¿enia ¿ycia;
7. podj¹æ codziennie pe³nienie w kancelarii i przy parafialnym telefonie duszpasterskich dy¿urów w celu udzielania informacji i duszpasterskiej pomocy oraz duchowego wsparcia.
8. Wzywam kap³anów i osoby ¿ycia konsekrowanego, aby ka¿dego dnia o godzinie 20.30 odmawiali ró¿aniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy siê nimi opiekuj¹, jak równie¿ s³u¿b medycznych i sanitarnych. W tym samym czasie do duchowej ³¹cznoœci z osobami duchownymi i konsekrowanymi zapraszam wszystkich wiernych. Prze¿ywaj¹c Wielki Post, proœmy nadal w naszych rodzinach o nawrócenie i pokój serc.

Polecam Was, szczególnie osoby chore, przebywaj¹ce w kwarantannie, a tak¿e s³u¿by sanitarne i medyczne Bo¿ej Opatrznoœci, przez wstawiennictwo Matki Bo¿ej Piekarskiej, naszej Œl¹skiej Lekarki i serca b³ogos³awiê.

† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki